Twin Lances
TW1-V -VITON- Two-Detergents Lance - Nozzle Holder
| P/N | Inlet | Weight | ||
|---|---|---|---|---|
| 15.0008.00 | GAS | 345 gr / 12.15 oz | 10 | |
| 15.0008.30 | NPT | 345 gr / 12.15 oz | 10 |
| Common Features | |
|---|---|
| Inlet | 2 x 1/8"F |
| Flow Rate | 30 lt/min - 8 USGpm |
| Max Pressure | 10 bar - 1 MPa - 145 psi |
| Max Temperature Fluid | 50 °C - 120 °F |
| Tube lenght | 630 mm - 24,86 in. |
| Tube | Stainless Steel |
| Gun Type | TW1 |
| Inner Parts | SS |
| O-Rings | FKM |
| Nozzle | Nozzle Holder |
| Chemical Compatibility VITON | ACID |