Twin Lances
TW1-E -EPDM- Two-Detergents Lance - Cone / Flat-Fan Nozzle
| P/N | Ø Nozzle | Inlet | Weight | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 15.0008.51 | Fan 1.1mm + Cone 1.2mm | GAS | 350 gr / 12.35 oz | 10 | |
| 15.0008.511 | Fan 1.1mm + Cone 1.2mm | GAS | 350 gr / 12.35 oz | 1 | |
| 15.0008.81 | Fan 1.1mm + Cone 1.2mm | NPT | 350 gr / 12.35 oz | 10 |
| Common Features | |
|---|---|
| Inlet | 2 x 1/8"F |
| Flow Rate | 30 lt/min - 8 USGpm |
| Max Pressure | 10 bar - 1 MPa - 145 psi |
| Max Temperature Fluid | 50 °C - 120 °F |
| Tube lenght | 630 mm - 24,86 in. |
| Tube | Stainless Steel |
| Gun Type | TW1 |
| Inner Parts | Aisi 316 |
| O-Rings | EPDM |
| Nozzle | Flat: plast + Cone: SS |
| Nozzle Size | Vent. 03 - Cono 035 |
| Chemical Compatibility EPDM | ALKALINE |