Spraying Lances - Grey Trigger + SS Tube
CPA300 INOX - Stainless Steel - Flat-Fan Nozzle While stocks last
| P/N | Ø Nozzle | Nozzle Size | Weight | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 15.0213.02 | 1,1 mm | 03 | 240 gr / 8.5 oz | 20 |
| Common Features | |
|---|---|
| Inlet | 1/2" Bsp F |
| Flow Rate | 30 lt/min - 8 USGpm |
| Max Pressure | 15 bar - 1.5 MPa - 217 psi |
| Max Temperature Fluid | 50 °C - 120 °F |
| Tube lenght | 300 mm - 11,8 in. |
| Tube | Stainless Steel |
| Gun Type | Universal Grey Safety latch - FKM |
| Nozzle | 110° Plastic - Flat-Fan Pattern |
| Technical Documentation |
|---|
| Selection chart - POM flat fan spray nozzle |
| CPXXX - Maintenance Booklet |
| CPAXXX INOX - Spare parts |